Kirkeåret 2020-2021

December
Torsdag d. 3. december: kl 17:00 Sangaften i kirken
6. december - 2. s. i advent: kl. 10:00 Højmesse
13. december - 3. s. i advent: kl 19:00 Adventsaftensang
20. december – 4. s. i advent: Ingen gudstjeneste
24. december – juleaftensdag: kl 15:30 juleaftensgudstjeneste AFLYST
25. december – juledag: kl. 10:00 Højmesse i Farup                 AFLYST
26. december – anden juledag: Ingen Gudstjeneste    
 
Januar
Fredag den 1. Nytårsdag                                                            AFLYST
Søndag den 3. Hellig tre konger                                                 AFLYST
Søndag den 10. Ingen gudstjeneste

Søndag den 17. 2. s.e.h3k kl. 14.00
Lørdag den 23. Lørdags-dåbs-gudstjeneste kl. 10.00
Søndag den 24. 3. s.e.h3k ingen gudstjeneste
Tirsdag den 26. AFLYST tirsdagsklub AFLYST
Søndag den 31. 4. s.e.h3k kl. 10.00 højmesse

Februar
Søndag den 7. Seksagesima ingen gudstjeneste
Søndag den 14. Fastelavnsgudstjeneste kl. 14.00
Søndag den 21. 1. s. i fasten kl. 10.00 højmesse
Tirsdag den 23. AFLYST tirsdagsklub kl. 14.30
Søndag den 28. 2. s.i fasten ingen gudstjeneste

Marts
Søndag den 7. 3. s.i fasten kl. 19.00 aftensgudstjeneste
Søndag den 14. Midfaste kl. 10.00 højmesse
Søndag den 21.
Søndag den 28. Palmesøndag ingen gudstjeneste 
Tirsdag den 30. AFLYST tirsdagsklub kl. 14.30
 
April
Torsdag den 1. Skærtorsdag kl. 10.00 nadvergudstjeneste og eftf. Take away hilsen
Fredag den 2. Langfredag kl. 19.00 liturgisk gudstjeneste
Søndag den 4. Påskesøndag kl. 10.00 højmesse
Mandag den 5. 2. påskedag ingen gudstjeneste
Søndag den 11. 1. s.e.p. kl. 14.00
Søndag den 18. 2. s.e.p. kl. 10.00 Højmesse
Lørdag den 24. Lørdagsgudstj. med mulighed for dåb kl. 10.00
Søndag den 25. 3. s.e.p. ingen gudstjeneste
Torsdag den 29. Aftenen før store bededag, kl. 19.00musik og varme hveder i Kirkehuset

Maj
Søndag den 2. 4. s.e.p. ingen gudstjeneste
Søndag den 9. 5. s.e.p højmesse kl. 10.00
Obs. konfirmation er flyttet til 29. august
Søndag den 16. 6. s.e.p. kl. 14.00
Søndag den 23. Pinsedag kl. 10.00 OBS. morgenkaffe kl. 9.00
Mandag den 24. Fælles gudstjeneste i Sct. Catharinæ Kirke kl. 14.00
Søndag den 30. Ingen gudstjeneste

Juni
Søndag den 6. 1. s. e. trinitatis: kl. 14:00 Eftermiddagsgudstjeneste
Søndag den 13 2. s. e. trinitatis: kl 10:00 Gudstjeneste
Søndag den 20. 3. s. e. trinitatis: kl 10:00 Gudstjeneste
Søndag den 27. 4. s. e. trinitatis: Ingen gudstjeneste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                        
   
 
 
Kirkeåret 2019 - 2020

December

Søndag d. 1.       1. søndag i advent kl. 10.00 + kirkekaffe
Tirsdag d 3.          tirsdagsklub kl. 14.30 - julehygge
Søndag d. 8         2. søndag i advent ingen gudstjeneste - men
Mandag d. 9.        musikgudstjeneste kl. 19 med Gredstedbro
                             Egnskor
Søndag d. 15.      3. s.i.a. Gudstjeneste med Adventskor kl. 19.00
Søndag d. 22       4. s.i.a. ingen gudstjeneste
Juleaften d. 24.    Gudstjeneste kl. 15.30
1. juledag d. 25.   Gudstjeneste kl. 10.00
2. juledag d. 26.    Ingen gudstjeneste
Søndag d. 29.      Gudstjeneste kl. 10.00
 
Januar
 
Onsdag den 1.        Nytårsdag  kl. 16.00,
                                Efter Gudstjenesten skåler vi med hinanden
                                på et godt nytår.
Søndag den 5.        Hellig tre Konger kl. 10,00.
Søndag den 12.      1. s. e. Hellig tre Konger kl. 19.00
Søndag den 19.      2. s. e. Hellig tre Konger    Ingen gudstjeneste.
Søndag den 26       3. s. e. Hellig tre Konger  kl. 10.00
Tirsdag den 28.       Tirsdagsklub kl. 14.30 i KIRKEHUSET    Jørgen Bork
 
Februar
 
Søndag den 2.         sidste s.e. Hellig tre Konger  kl. 10.00
Søndag den 9.        Septuagesima  kl. 19.00
Søndag den 16.       Ingen gudstjeneste
Søndag den 23.       Fastelavn  kl. 10.00
Tirsdag den 25.        Tirsdagsklub kl. 14.30 i Kirkehuset    Elise Balslev
 
Marts
 
Søndag den 1.         1. søndag i fasten  kl. 16.00  INDSÆTTELSE AF NY PRÆST
                                 efterfølgende samvær på Farup Fælled
Søndag den 8.         2. s.i.f.  kl. 10.00
 
                                 Corona-nedlukning 
 
Søndag den 15.       3. s.i.f.  ingen gudstjeneste
Søndag den 22.       Midfaste kl. 19.00
Søndag den 29.       Mariæ Bebudelse kl. 10.00
Tirsdag den 31.        Tirsdagsklub i Kirkehuset kl. 14.30
 
April:

5. april,                      Palmesøndag: Højmesse kl. 10:00
9. april,                      Skærtorsdag: Gudstjeneste kl. 10:00 med efterfølgende                                                fællesspisning
10. april,                    Langfredag: Liturgisk gudst.  med læsninger og salmer kl. 19.00
12. april,                    Påskedag: Højmesse i Farup kl. 10:00
13. april,                    2. påskedag: ingen ting
19. april,                    1. Søndag efter påske.  kl. 19
26. april,                    2. søndag efter påske: Gudstjenestefri i Farup
28. april                     Tirsdagsklub kl. 14.30

Maj:  
3. maj,                       3. søndag efter påske: Højmesse kl. 10:00
7. maj,                       aften før Store Bededag: Aftengudstjeneste kl. 19:30 (andagt),                                      bagefter varme hveder.
10. maj,                     4. søndag efter påske, morsdag: Konfirmation i Farup kl. 10:00
17. maj,                     5. søndag efter påske: gudstjenestefri i Farup
21. maj,                     Kristi himmelfartsdag, gudstjeneste kl. 15:00 i Sct Catharinæ  
24. maj,                     6. søndag efter påske: Højmesse i Farup kl 10:00
 
 
                                     1. tjeneste efter Corona-nedlukningen

31. maj,                     Pinsedag: kl. 9:00 Rundstykker og kaffe i kirkehuset, med                                              efterfølgende gudstjeneste

Juni:
1.juni,                        2. Pinsedag: gudstjenestefri i Farup
                                  Fællesgudstjeneste i Sct. Catharinæ kirke med alle præster.
7. juni –                     Trinitatis: kl. 10:00 Højmesse i Farup v. Marike Runz
14. juni –                   1. s. e. trinitatis: Gudstjenestefri i Farup
21. juni –                   2. s. e. trinitatis: kl 19:00
28. juni –                   3. s. e. trinitatis: kl 10:00

JULI
5. juli –                      4. s. e. trinitatis: kl 14:00
12. juli –                    5. s. e. trinitatis: Gudstjenestefri 
19. juli –                    6. s. e. trinitatis: kl 19:00
26. juli –                    7. s. e. trinitatis: kl 14:00

AUGUST
2. august –                8 s. e. trinitatis: kl 19:00
9. august –                9 s. e. trinitatis: kl. 10:00
16. august –             10. s. e. trinitatis: kl. 14:00
23. august –             11. s. e. trinitatis: Gudstjenestefri 
30. august –             12. s. e. trinitatis: Kl. 19:00  v. Kevin O. Asmussen

SEPTEMBER
6. september –          13. s. e. trinitatis: kl. 10:00 KONFIRMATION
13. september –        14. s. e. trinitatis: kl. 14:00 Høstgudstjeneste udenfor
15. september -         opstilingsmøde vedr. menighedsrådsvalg
20. september –        15. s. e. trinitatis: Ingen Gudstjeneste
27. september –        16. s. e. trinitatis: kl 10:00 Højmesse
 
Oktober
3. oktober, lørdag før 17. s. e. trinitatis: kl 10:00 Lørdags dåbsgudstjeneste
4. oktober –                17. s. e. trinitatis: Ingen Gudstjeneste
7. oktober  ondsdag   sangaften i kirken - værter Esther og Ivan Jørgensen             
11. oktober –              18. s. e. trinitatis: kl. 10:00 Højmesse
18. oktober –              19. s. e. trinitatis: Ingen Gudstjeneste
25. oktober –              20. s. e. trinitatis: kl 14:00 eftermiddagsgudstjeneste

November
1. november –             Alle helgens dag: kl 19:00 Allehelgensgudstjeneste
7. november onsdag   sangaften i kirken - vært Elsebet Smidt
8. november –            22. s. e. trinitatis: kl. 9:30 Højmesse
15. november –          23. s. e. trinitatis: Ingen Gudstjeneste
22. november –          sidste  søndag. i kirkeåret: kl 10:00 Højmesse
29. november -           1. s. i advent: kl 10:00 Højmesse
 
 
 
 Kirkeåret 2018-2019

DECEMBER
Søndag d. 2. – 1.s.i advent kl. 10,00 minikonfirmander afslutning/gående nadver
TORSDAG d. 6. kl.17,00 adventsaftensang
LØRDAG d. 8. kl. 10,00 Tante Andante – for børn i alle aldre
Søndag d. 9. – 2.s.i advent kl. 10,00
Søndag d. 16. – 3.s.i advent kl. 19,00 Kor-musik-aften / øver fra 16,30/kaffe
TORSDAG d. 20.kl. 17,00 adventsaftensang
Søndag d. 23. – ingen
Juleaften kl. 15,30
Juledag kl. 10,00
2. juledag – ingen
Julesøndag d. 30. kl. 16,00 vi synger julesalmer/ kaffe


JANUAR
Nytårsdag d. 1. – kl. 16,00 vi ønsker godt nytår
Søndag d. 6. – hellig tre kongers dag kl. 10,00 vi synger julen ud
Søndag d. 6.- kl. 15,00 koncert v. Lutter Renæssance
Søndag d. 13. – 1.s.e.h 3 k – kl.10,00
Søndag d. 20. – 2.s.e.h 3 k – kl. 16,00
Søndag d.27. – ingen

Februar
Søndag d. 3. – kl. 11,00 (NBNB) kyndelmisse/konfirmander/gående nadver
Søndag d.10. – ingen
Søndag d. 17. – septuagesima 19,00/kaffe
Søndag d. 24. - seksagesima kl. 10,00 kort fastelavnsgudstjeneste /tøndeslagning på Fælleden

Marts
Søndag d. 3- fastelavn kl. 19,00 –ændring ?? ved præsteindsættelse…
Søndag d. 10. – 1.s.i fasten kl. 10,00 Indsamling Folkekirkens Nødhjælp
Søndag d. 17. – 2.s.i fasten kl. 10,00/ DÅB / kaffe
Søndag d. 24. – ingen
Søndag d. 31. – midfaste kl. 10,00, DÅB - gående nadver
 
April
Søndag d. 7. – Mariæ Bebudelsesdag kl. 10,00
Søndag d. 14. – Palmesøndag kl. 10,00
Skærtorsdag d. 18. kl. 11,00 påskefrokost efter gudstjenesten
Langfredag   d. 19. kl. 10,00 liturgisk
Påskedag     d. 21. kl. 10,00 det lokale ”påskekor ”medvirker ( håber vi )/kaffe/ indsamling KFUM&K
2.påskedag  d. 22. ingen
Søndag        d. 28. – ingen

Maj
Søndag d. 5.        2.s.e.påske kl. 19,00 / Menighedsmøde
Lørdag d. 11.        kl. 10,30 Guldkonfirmander, kort gudstjeneste
Søndag d. 12.      3.s.e.påske kl. 10,00 KONFIRMATION
St. Bededagsaften d. 16. kl. 19,30
Ribekoret synger/kaffe og varme hveder i Kirkehuset
St. Bededag         d. 17. – ingen
Søndag d.19.       ingen
Søndag d. 26.      5.s.e.påske kl. 10,00
Kr. Himmelfart d. 30. kl.11,00

Juni
Søndag d.2.         6.s.e.påske kl. 10,00
Pinsedag d. 9.      kl. 9,00 morgenkaffe / kl. 10,00 gudstjeneste
2. pinsedag          ingen i Farup, men i Klostergården, Ribe kl. 14,00
Søndag d. 16. kl. 10,00
Søndag d. 23. kl. 10,00
Søndag d. 30. ingen

Juli
Søndag d. 7. kl. 19,00
Søndag d. 14. kl 10,00
Søndag d. 21. ingen (friweekend)
Søndag d. 28. kl. 11,00 NB

August
Søndag d. 4. – ingen
Søndag d. 11. kl. 19,00 + kaffe/ Kevin Asmussen
Søndag d.18. kl. 19,00
Søndag d.25. kl 10,00

September
Søndag d.1. kl. 10,00
Søndag d. 8. ingen
Søndag d. 15. kl. 10,00
Søndag d. 22. 14. s.e.t.  kl. 10.00
Tirsdag d. 24.  tirsdagsklub sæsonstart
Søndag d. 29. kl. 10,00  høst og afskedsgudstjeneste + sammenkomst
 
Oktober
Søndag d. 6.  kl. 10.00  +  kirkekaffe
Søndag d. 13.  kl. 10.00
Søndag d. 20.  kl. 19.00
Søndag d. 27.   ingen gudstjeneste
 
November
Søndag d. 3.    kl. 10.00  Alle Helgen
Søndag d 10.   kl. 10.00
Søndag d. 17.  ingen gudstjeneste
Søndag d. 24   kl. 10.00  sidste søndag i kirkeåret
 
 
 
 
 
 
 
Kirkeåret  2017-2018
 DECEMBER
 
Søndag d. 3 - 1.s.i advent kl. 10.00 afslutning minikonfirmander
Søndag 6. - kl. 17.00 adventsaftensang
Lørdag d. 9 - kl. 10.00  børn og jul
Søndag d. 10 - 2.s.i advent  kl. 10.00
Torsdag d.14. - kl. 10.00 dagplejere i kirken
Søndag d. 17. - 3.s.i advent kl. 19.00 - kor-musik-aften/kaffe
Onsdag d. 20. - adventsaftensang
Søndag d. 24. - 4. s.i advent / juleaften kl. 15.30
Juledag d. 25. - kl. 10.00
2. juledag d. 26. - ingen
Torsdag d. 28. - kl. 16.00  vi synger julesalmer / kaffe
Søndag d. 31. - nytårsaftensdag - ingen
 
 
JANUAR
Mandag d. 1. - kl. 16.00 vi ønsker godt nytår, indsamling Bibelselskabet 
Søndag d. 7. – 1.s.e.hellig tre konger kl. 10,00 Vi synger julen ud
Søndag d. 14. – 2.s.e.h3k kl. 10,00
Søndag d. 21. 3.s.e.h3k kl. 16,00
Søndag d. 28. ingen

FEBRUAR
Søndag d. 4. seksagesima kl. 10,00 kort fastelavnsgudst før tøndeslagning på skolen
Søndag d. 11. fastelavn søndag kl. 10,00
Søndag d. 18. ingen
Søndag d. 25. 2.s.i fasten kl.19,00

MARTS
Søndag d. 4. ingen
Søndag d. 11. midfaste kl. 10,00 Indsamling Folkekirkens Nødhjælp
Søndag d. 18. Mariæ bebudelsesdag kl. 10,00
Lørdag d. 24. kl 10,00 børn og påske
Søndag d. 25. palmesøndag kl. 10,00
Skærtorsdag d. 29. kl. 11,00 Cello / frokost
Langfredag d. 30. kl. 10,00 liturgisk

APRIL
Påskedag d. 1. kl. 10,00 Kaffe
2. påskedag – ingen
Søndag d. 8. – kl. 10,00
Søndag d. 15. – ingen
Søndag d. 22. kl. 19,00
St. bededags aften – torsdag d. 26. kl. 19,30 Evt. Frederik Wind m. band/ varme hveder Kirkehuset
Søndag d. 29. – kl. 10,00

MAJ
Lørdag d. 5. kl. 10,00 en halv time med guldkonfirmander
Søndag d. 6. – kl. 10,00
Kr. Himmelfartsdag d.10. – kl. 10,00
Søndag d. 13. kl. 10,00 konfirmation
Pinsedag d. 20. 9,00 rundstykker/ 10,00 gudstjeneste
2. pinsedag – ingen
Søndag d. 27. –kl. 19,00
 
JUNI
Søndag d. 3.- 1.s.e.trinitatis kl. 10,00 domkirkens børnekor /kaffe
Søndag d. 10. – ingen
Søndag d. 17. – 3.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d 24. – 4.s.e.trin. kl. 19,00

JULI
Søndag d. 1. – 5.s.e.trinitatis kl.10,00
Søndag d. 8. – 6.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d. 15. – ingen
Søndag d. 22. - 8.s.e.trin. kl. 19,00 kaffe Kirkehusets have 
Søndag d. 29. – 9.s.e.trin. kl. 11,00 NB

AUGUST
Søndag d. 5. – 10. s.e. trinitatis kl. 19,00 Simon T. Stubkjær
Søndag d. 12. – 11.s.e.trin. kl. 11,00 Ruth H. Svendsen
LØRDAG d. 18. vielse kl. 13,30
Søndag d. 19. – 12.s.e. trin. kl. 10,00
Søndag d. 26. – ingen

SEPTEMBER
Søndag d. 1. – 14.s.e.trin. kl. 19,00
Søndag d. 9. – 15.s.e.trin. kl. 19,00 Postkonfirmander inviterer
Søndag d. 16. – 16.s.e.trin. kl. 14,00 Sensommer/have/høst/kaffe
Søndag d. 23. – ingen
Søndag d. 30. – 18.s.e.trin. kl.10.00

OKTOBER
Søndag d. 7. – 19.s.e.trin. kl. 19,00
Søndag d. 14. – ingen
Søndag d. 21. - 21.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d. 28. – 22.s.e.trin. kl. 10,00
 
NOVEMBER
Søndag d. 4. – alle helgen kl. 10,00/kaffe
Søndag d. 11. - 24.s.e.trin. kl. 16,00 ”Små stemmer når himlen” v. Maja + band/kaffe
Søndag d. 18. – ingen
Søndag d. 25. – sidste søndag i kirkeåret kl. 10,00
 
 
 
 
 
What do you want to do ?
New mail
Lene Nielsen | CVR: Farup Kirkevej 18  | Tlf.: 21741883