Aktivitetskalender år 2018-2019
     
JUNI    
Søndag 2. juni kl. 10.00 6. s.e.p.
Søndag 9. juni kl. 9.00 Pinsedag   morgenkaffe
Søndag 9. juni kl. 10.00 Pinsedag   gudstjeneste
Mandag 10. juni   2. påskedag - ingen ( Klostergården Ribe kl. 14.00 )
Søndag 16. juni  kl. 10.00 Trinitatis søndag 
Søndag 23. juni kl. 10.00  1. søndag efter trinitatis 
Søndag 30. juni    2. s.e.t.   ingen gudstjeneste
     
JULI    
Søndag 7. juli kl. 19.00 3. søndag efter trinitatis 
Søndag 14. juli kl. 10.00 4. søndag efter trinitatis 
Søndag 21. juli   5. søndag efter trinitatis   ingen 
Søndag 28. juli kl. 11.00 6. søndag efter trinitatis  NB tidspunkt
     
AUGUST    
Søndag 4. august   7. søndag efter trinitatis   ingen
Søndag 11. august kl. 19.00 8. søndag efter trinitatis  Kevin Asmussen  +  kaffe
Lørdag 17. august kl. 9.30  Morgensang v landsbyfesten
Søndag 18. august kl. 19.00 9. søndag efter trinitatis 
Onsdag 21. august kl. 19.00 "Byens Hotel" /Kim Larsen/Landsbyfest
søndag 25. august kl. 10.00 10. søndag efter trinitatis 
     
SEPTEMBER    
Søndag 1. sept kl. 10.00 11. søndag efter trinitatis 
Søndag 8. sept.   12. søndag efter trinitatis  ingen
Søndag 15. sept. kl. 10.00 13. søndag efter trinitatis  
Søndag 22. sept   14. søndag efter trinitatis    tidspunkt følger
Søndag 29. sept. kl. 10.00 15. søndag efter trinitatis   Høst- og afskedsgudstje.
    Efterfølgende sammenkomst i Farup Fælled
    nærmere information om tilmelding følger
     
     
     
                                                   
 
 
 
 Kirkeåret 2018-2019

DECEMBER
Søndag d. 2. – 1.s.i advent kl. 10,00 minikonfirmander afslutning/gående nadver
TORSDAG d. 6. kl.17,00 adventsaftensang
LØRDAG d. 8. kl. 10,00 Tante Andante – for børn i alle aldre
Søndag d. 9. – 2.s.i advent kl. 10,00
Søndag d. 16. – 3.s.i advent kl. 19,00 Kor-musik-aften / øver fra 16,30/kaffe
TORSDAG d. 20.kl. 17,00 adventsaftensang
Søndag d. 23. – ingen
Juleaften kl. 15,30
Juledag kl. 10,00
2. juledag – ingen
Julesøndag d. 30. kl. 16,00 vi synger julesalmer/ kaffe


JANUAR
Nytårsdag d. 1. – kl. 16,00 vi ønsker godt nytår
Søndag d. 6. – hellig tre kongers dag kl. 10,00 vi synger julen ud
Søndag d. 6.- kl. 15,00 koncert v. Lutter Renæssance
Søndag d. 13. – 1.s.e.h 3 k – kl.10,00
Søndag d. 20. – 2.s.e.h 3 k – kl. 16,00
Søndag d.27. – ingen

Februar
Søndag d. 3. – kl. 11,00 (NBNB) kyndelmisse/konfirmander/gående nadver
Søndag d.10. – ingen
Søndag d. 17. – septuagesima 19,00/kaffe
Søndag d. 24. - seksagesima kl. 10,00 kort fastelavnsgudstjeneste /tøndeslagning på Fælleden

Marts
Søndag d. 3- fastelavn kl. 19,00 –ændring ?? ved præsteindsættelse…
Søndag d. 10. – 1.s.i fasten kl. 10,00 Indsamling Folkekirkens Nødhjælp
Søndag d. 17. – 2.s.i fasten kl. 10,00/ DÅB / kaffe
Søndag d. 24. – ingen
Søndag d. 31. – midfaste kl. 10,00, DÅB - gående nadver
 
April
Søndag d. 7. – Mariæ Bebudelsesdag kl. 10,00
Søndag d. 14. – Palmesøndag kl. 10,00
Skærtorsdag d. 18. kl. 11,00 påskefrokost efter gudstjenesten
Langfredag   d. 19. kl. 10,00 liturgisk
Påskedag     d. 21. kl. 10,00 det lokale ”påskekor ”medvirker ( håber vi )/kaffe/ indsamling KFUM&K
2.påskedag  d. 22. ingen
Søndag        d. 28. – ingen

Maj
Søndag d. 5.        2.s.e.påske kl. 19,00 / Menighedsmøde
Lørdag d. 11.        kl. 10,30 Guldkonfirmander, kort gudstjeneste
Søndag d. 12.      3.s.e.påske kl. 10,00 KONFIRMATION
St. Bededagsaften d. 16. kl. 19,30
Ribekoret synger/kaffe og varme hveder i Kirkehuset
St. Bededag         d. 17. – ingen
Søndag d.19.       ingen
Søndag d. 26.      5.s.e.påske kl. 10,00
Kr. Himmelfart d. 30. kl.11,00

Juni
Søndag d.2.         6.s.e.påske kl. 10,00
Pinsedag d. 9.      kl. 9,00 morgenkaffe / kl. 10,00 gudstjeneste
2. pinsedag          ingen i Farup, men i Klostergården, Ribe kl. 14,00
Søndag d. 16. kl. 10,00
Søndag d. 23. kl. 10,00
Søndag d. 30. ingen

Juli
Søndag d. 7. kl. 19,00
Søndag d. 14. kl 10,00
Søndag d. 21. ingen (friweekend)
Søndag d. 28. kl. 11,00 NB

August
Søndag d. 4. – ingen
Søndag d. 11. kl. 19,00 + kaffe/ Kevin Asmussen
Søndag d.18. kl. 19,00
Søndag d.25. kl 10,00

September
Søndag d.1. kl. 10,00
Søndag d. 8. ingen
Søndag d. 15. kl. 10,00
Søndag d. 22. ikke afklaret med kollegerne
Tirsdag d. 24.  tirsdagsklub sæsonstart
Søndag d. 29. kl. 10,00  høst og afskedsgudstjeneste + sammenkomst
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kirkeåret  2017-2018
 DECEMBER
 
Søndag d. 3 - 1.s.i advent kl. 10.00 afslutning minikonfirmander
Søndag 6. - kl. 17.00 adventsaftensang
Lørdag d. 9 - kl. 10.00  børn og jul
Søndag d. 10 - 2.s.i advent  kl. 10.00
Torsdag d.14. - kl. 10.00 dagplejere i kirken
Søndag d. 17. - 3.s.i advent kl. 19.00 - kor-musik-aften/kaffe
Onsdag d. 20. - adventsaftensang
Søndag d. 24. - 4. s.i advent / juleaften kl. 15.30
Juledag d. 25. - kl. 10.00
2. juledag d. 26. - ingen
Torsdag d. 28. - kl. 16.00  vi synger julesalmer / kaffe
Søndag d. 31. - nytårsaftensdag - ingen
 
 
JANUAR
Mandag d. 1. - kl. 16.00 vi ønsker godt nytår, indsamling Bibelselskabet 
Søndag d. 7. – 1.s.e.hellig tre konger kl. 10,00 Vi synger julen ud
Søndag d. 14. – 2.s.e.h3k kl. 10,00
Søndag d. 21. 3.s.e.h3k kl. 16,00
Søndag d. 28. ingen

FEBRUAR
Søndag d. 4. seksagesima kl. 10,00 kort fastelavnsgudst før tøndeslagning på skolen
Søndag d. 11. fastelavn søndag kl. 10,00
Søndag d. 18. ingen
Søndag d. 25. 2.s.i fasten kl.19,00

MARTS
Søndag d. 4. ingen
Søndag d. 11. midfaste kl. 10,00 Indsamling Folkekirkens Nødhjælp
Søndag d. 18. Mariæ bebudelsesdag kl. 10,00
Lørdag d. 24. kl 10,00 børn og påske
Søndag d. 25. palmesøndag kl. 10,00
Skærtorsdag d. 29. kl. 11,00 Cello / frokost
Langfredag d. 30. kl. 10,00 liturgisk

APRIL
Påskedag d. 1. kl. 10,00 Kaffe
2. påskedag – ingen
Søndag d. 8. – kl. 10,00
Søndag d. 15. – ingen
Søndag d. 22. kl. 19,00
St. bededags aften – torsdag d. 26. kl. 19,30 Evt. Frederik Wind m. band/ varme hveder Kirkehuset
Søndag d. 29. – kl. 10,00

MAJ
Lørdag d. 5. kl. 10,00 en halv time med guldkonfirmander
Søndag d. 6. – kl. 10,00
Kr. Himmelfartsdag d.10. – kl. 10,00
Søndag d. 13. kl. 10,00 konfirmation
Pinsedag d. 20. 9,00 rundstykker/ 10,00 gudstjeneste
2. pinsedag – ingen
Søndag d. 27. –kl. 19,00
 
JUNI
Søndag d. 3.- 1.s.e.trinitatis kl. 10,00 domkirkens børnekor /kaffe
Søndag d. 10. – ingen
Søndag d. 17. – 3.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d 24. – 4.s.e.trin. kl. 19,00

JULI
Søndag d. 1. – 5.s.e.trinitatis kl.10,00
Søndag d. 8. – 6.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d. 15. – ingen
Søndag d. 22. - 8.s.e.trin. kl. 19,00 kaffe Kirkehusets have 
Søndag d. 29. – 9.s.e.trin. kl. 11,00 NB

AUGUST
Søndag d. 5. – 10. s.e. trinitatis kl. 19,00 Simon T. Stubkjær
Søndag d. 12. – 11.s.e.trin. kl. 11,00 Ruth H. Svendsen
LØRDAG d. 18. vielse kl. 13,30
Søndag d. 19. – 12.s.e. trin. kl. 10,00
Søndag d. 26. – ingen

SEPTEMBER
Søndag d. 1. – 14.s.e.trin. kl. 19,00
Søndag d. 9. – 15.s.e.trin. kl. 19,00 Postkonfirmander inviterer
Søndag d. 16. – 16.s.e.trin. kl. 14,00 Sensommer/have/høst/kaffe
Søndag d. 23. – ingen
Søndag d. 30. – 18.s.e.trin. kl.10.00

OKTOBER
Søndag d. 7. – 19.s.e.trin. kl. 19,00
Søndag d. 14. – ingen
Søndag d. 21. - 21.s.e.trin. kl. 10,00
Søndag d. 28. – 22.s.e.trin. kl. 10,00
 
NOVEMBER
Søndag d. 4. – alle helgen kl. 10,00/kaffe
Søndag d. 11. - 24.s.e.trin. kl. 16,00 ”Små stemmer når himlen” v. Maja + band/kaffe
Søndag d. 18. – ingen
Søndag d. 25. – sidste søndag i kirkeåret kl. 10,00
 
 
 
 
Anders Jørgensen